Rola KALKULATORA nie kończy się na zarządzaniu ryzykiem oraz pozycją. Przedstawia on również procesy psychologiczne, które zachodzą u gracza podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych . W tym momencie dochodzimy do psychologii inwestowania oraz radzenia sobie z emocjami pojawiającymi się podczas inwestycji i poza nimi (chciwość, strach).
O ile dobrze radzimy sobie z wygranymi, to już znacznie gorzej przyjmujemy straty. Dlatego często jest tak, że na początku krzywa kapitału rośnie, a później spada do zera.
Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź znajdziesz w moim autorskim arkuszu.
Każda inwestycja, czy też spekulacja, niesie za sobą określone ryzyko. Na rynku kapitałowym znajdziemy bardziej i mniej bezpieczne instrumenty finansowe i sposoby pomnażania kapitału.
Za przykład może nam posłużyć rynek NewConnect. Inwestowanie na nim wiąże się z większym ryzykiem niż na GPW. Wynika to m.in. z mniejszej płynności oraz wielkości obrotów.
Poniżej możesz zobaczyć transakcję obarczoną wyższym ryzykiem. Są to akcje spoza rynku giełdowego z 2004 roku (giełda CTO).
W moim przypadku przygoda z inwestowaniem zaczęła się od rynku kasowego. Muszę przyznać, że sporo mnie on nauczył. Wykonałem na nim wiele transakcji na polskich akcjach, dzięki czemu szlifowałem swoje umiejętności.
Efektem edukacji jest również KALKULATOR. Poniżej możesz zobaczyć moje pierwsze transakcje, które wtedy wykonałem.
Wtedy stawiałem także pierwsze kroki w kontraktach na WIG20. Moim debiutem był fw20z4 – pamiętam go jak dziś.
Z kolei kontraktami walutowymi zainteresowałem się pod koniec 2004 roku, co również możesz zobaczyć poniżej. Mały quiz: czy znasz firmę, której logotyp widnieje na tym zdjęciu?
Odpowiedź: tak, jest to dzisiejsze XTB.
Pewnie się zastanawiasz, po co o tym wszystkim wspominam. Na pewno nie po to, by się chwalić. Chcę, byś mógł mnie lepiej poznać, abym stał się dla Ciebie jak najbardziej transparentnym gościem od inwestowania. A mój KALKULATOR finansowy ma pomóc Ci w skutecznie podejść do tematu inwestycji kapitałowych.
Trzymaj się zasad Warrena Buffeta.
“Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy.
Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1.” i to jest prawda!
By móc to wszystko zrozumieć, musiałem poświęcić sporo czasu na edukację. Jak to często bywa, uczyłem się na swoich błędach. Pewnie wiesz, co się kryje za tym eufemizmem :-).
Dlatego proponuję Ci skorzystanie z mojego KALKULATORA finansowego. Możesz dzięki niemu wiele zmienić, a niestracone pieniądze – owocnie zainwestować.
Znajomemu trudno było pojąć zasady, które mu tłumaczyłem. Był przekonany, że wszystko, o czym mówiłem, jest zbyt skomplikowane.
Zależało mi na tym, by jak najszybciej zrozumiał, co chcę mu przekazać. Dlatego stworzyłem dla niego arkusz kalkulacyjny oparty o prawidła statystyki, zarządzania kapitałem oraz psychologii podejmowania decyzji spekulacyjnych. To wszystko łączy się również z naszymi emocjami, które możemy starać się wyciszyć.
Po stworzeniu KALKULATORA finansowego sytuacja diametralnie się zmieniła. Znajomy wreszcie zrozumiał, co starałem się mu przekazać. Kluczową rolę odegrał w tym proces właśnie ten arkusz.
Po czasie został on uznany przez osoby, które z niego korzystały, za bardzo ważny element ich edukacji. Dlaczego? Ze względu na prostotę użycia i szerokie spektrum zastosowań – wykraczających poza finanse.
Przyznam szczerze, że jestem zaskoczony, jak wiele wartościowych zmian wniósł ten arkusz do światopoglądu i inwestycji mojego kolegi. Podobnie ma się sytuacja z innymi użytkownikami KALKULATORA.
Nieocenioną zaletą tego arkusza jest również to, że przedstawia zachowanie portfela po każdej kolejnej transakcji. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić, czy podążamy w dobrą stronę i czy (oraz jak) nasza krzywa kapitału będzie budować naszą stabilność finansową.
Pozytywnych cech KALKULATORA mógłbym wymienić tutaj znacznie więcej. Cieszy mnie to, że użytkownicy bardzo często dostrzegają na swoim koncie dobre rezultaty jego stosowania.
Wielu z nas to wzrokowcy, więc każda wizualizacja jest dla nas bardziej zrozumiała niż inny sposób przedstawiania danych. Dlatego przygotowałem autorski KALKULATOR, który odpowiada na wiele ważnych pytań.
Jak to się mówi – jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Podobnie ma się rzecz z moim autorskim arkuszem KALKULACYJNYM.
Nie tylko pomoże Ci on wyliczyć potencjalne wyniki obranej przez Ciebie strategii. Ułatwi też zrozumienie szerszego aspektu zarządzania kapitałem, pozycją, emocjami czy psychologią inwestowania.
Arkusz pomoże Ci unikać strat na rynku lewarowanym i nie tylko. Przyda Ci się jeśli zdecydujesz się na day-trading.
KALKULATOR sprawdzi się nie tylko na kontraktach walutowych, ale również na kontraktach opartych o bazowe walory naszej polskiej giełdy (na rynek CFD).
Skorzystaj z mojego autorskiego narzędzia bazującego na prawidłach statystyki i nie tylko.
Otrzymasz instrukcję wraz ze szczegółowym omówieniem. To narzędzie rozwiązuje wiele problemów i wskazuje odpowiednią drogę.
√ ocenę słuszności obranej strategii (zobaczysz symulację wydarzeń przy niezmienionych założeniach),
√ skuteczne zarządzanie pozycją,
√ mądre zarządzanie środkami,
√ a przez to – pomnażanie kapitału.
Z mojego doświadczenia wynika, że statystyka – obok wiedzy oraz właściwego momentu wejścia i wyjścia – jest kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie w inwestowaniu. Ze mną nauczysz się korzystać z jej dobrodziejstw i zwiększać zyski.
Z pomocą tego narzędzia przekonasz się, że lepiej dla Twojego portfela jest zamykać pozycje przy najbliższym wierzchołku, niż czekać na tzw. złoty strzał. Dlaczego? Bo ten zwykle nie nadchodzi albo go przegapiamy. Innymi słowy: systematyczne zbieranie profitów łyżeczką opłaca się znacznie bardziej, niż wykonywanie zamaszystych ruchów chochlą.